3D відео та кінотеатри: переваги та недоліки

Пастка номер 3D: про що мовчить реклама

Раптовий ажіотаж навколо 3D-відео та відчайдушна рішучість найбільших виробників техніки протягнути цю модну розвагу в будинки обивателів не стільки дивує, скільки насторожує. Технології об'ємного відео виникли не вчора, що чудово відомо будь-кому, хто цікавиться кіно і комп'ютерною графікою. Ні про які гучні відкриття і прориви на цьому фронті давно не чути. Так що ж, це просто підступний маркетинг? Промислові монстри вирішили поквапитися і на хвилі популярності Аватара підсунути громадськості залежаний товар? Дуже схоже на те, особливо враховуючи, м'яко кажучи, сумнівну якість самого відео в 3D-обробці й потенційну загрозу, яку така обробка здатна завдати здоров'ю глядачів.

Скажемо прямо, всі сучасні технології 3D-відео дорогі, громіздкі та примітивні - особливо на тлі успіхів звичайного «плоского» 2D-відео. І захват, який відчувають глядачі в 3D-кіно, насправді, викликаний зовсім не тим, як це все здорово зроблено, а одним тільки тим, що це працює. Все-таки всі ми трошки первісні і любимо дива.

На сьогоднішній день існує декілька технологій формування 3D-відео: дисплейна, анагліфічна, поляризаційна, затворна і лентикулярна. У всіх є свої переваги, але вони меркнуть перед довгим переліком недоліків, багато з яких загальні для всіх п'яти.

Почнемо з того, що ефект об'ємності зображення формується за рахунок одночасної демонстрації трошки різних картинок для лівого і правого ока. Принцип цей давно відомий: ще в XIX столітті публіку розважали надруковані на папері «стереокартинки», в середині яких ставилося перегородка, завдяки якій ліву картинку бачило ліве око, а праву - праве.

В кінці сімдесятих років XX століття були популярні стереослайди, які розглядали на просвіт через схожі на біноклі пластмасові коробочки з лінзами для кожного ока. З кінофільмом, зрозуміло, все дещо складніше, але головний принцип той самий.

Найпростіший спосіб створення тривимірної картинки - використовувати окуляри з вбудованими дисплеями, кожен для свого ока. Застосовується, зокрема, в шоломах «віртуальної реальності», які, здається, вже вийшли з моди. Очевидні недоліки - громіздкість, дорожнеча і сильне навантаження на очі. Неочевидна проблема - низька за нинішніми мірками роздільна здатність і відсутність програмної підтримки в сучасних ОС.

Наступний по простоті спосіб побачити 3D-відео - анагліфічне або анагліфічні окуляри. Це ті самі картонні окуляри з різнокольоровими плівками, які іноді вкладають в коробки з іграми чи журнали. Формування різних картинок для двох очей здійснюється за рахунок різниці хвильового діапазону кольорів. Грубо кажучи, що виводиться на екран зображення складається з двох шарів: «червоного» і «синього», так що око, яке дивиться на нього через «червоний» світлофільтр, бачить «синю» картинку, а через «синій» - «червону».

Єдина гідність технології - крайня дешевизна. На програмному рівні вона підтримується будь-якими сучасними відеокартами (в NVIDIA - навіть через «рідні» драйвери). Головний недолік - низька яскравість і жахлива передача кольору, якщо взагалі є сенс говорити про передачі кольору, коли весь світ постає у відтінках ... кхгм ... сірих буднів.

Тим більш вражає і шокує винахідливість людей, що придумали, як використовувати весь цей анагліфічний кошмар у кінотеатрах. У технології Dolby 3D, яка, до речі, діє у двох третинах «тривимірних» кінозалів, застосовується колесо зі світлофільтрами, ділить кожний кадр на шість - два «червоних», два «синіх» і два «зелених» для лівого і правого ока, вони відрізняються відтінками. Глядач одягає окуляри з трохи більш складними світлофільтрами і отримує «об'ємне» кіно, вже трошки схоже на кольорове. Єдиний плюс той же - гранична дешевизна проекційного обладнання та пасивні окуляри, які не можуть зламатися. Знову ж таки, «піпл хаває».

Помітно веселіше справи йдуть з поляризаційною технологією. Власне, принцип тут майже такий же, тільки світлові хвилі поділяються поляризаційним фільтром. У двухпроекторних системах IMAX, наприклад, використовується лінійна поляризація: на одному проекторі встановлений фільтр, поляризуючий світло вертикально, на іншому - горизонтально. Пасивні окуляри з аналогічними фільтрами видають кожному оку свою картинку. Переваги: дешеві окуляри, пристойна передача кольору. Недоліки: потрібно два проектори, спеціальний екран з срібним покриттям для збереження поляризації, знижена яскравість зображення і «роздвоєння» картинки при нахилі голови.

У системах RealD і MasterImage 3D усунені два з перерахованих недоліки: для демонстрації фільму потрібен один проектор, а завдяки круговій поляризації, навіть якщо ви звернете собі шию, картинка буде залишатися чіткою. Різниця в тому, що в RealD для отримання стереопари служить електронний фільтр, а в MasterImage 3D - поляризаційне колесо. Низька яскравість і срібний екран - в комплекті.

Затворна технологія (в кіно представлена під брендом XpanD, майже третина 3D-кінотеатрів) полягає в тому, що проектор з високою частотою видає кадри для обох очей, а синхронізовані з них окуляри, оснащені затворами на основі рідких кристалів, виділяють потрібні кадри. Переваги: для реалізації потрібно лише проектор з високою частотою кадрів, гарна передача кольору. Недоліки: дорогі окуляри зі складною начинкою, що вимагає живлення і зв'язку з проектором, невисока яскравість.

Щоб отримати ефект об'ємного зображення, у всіх описаних технологіях потрібно надягти окуляри, а це такий аксесуар, який часто не виносять навіть люди із зіпсованим зором - не випадково ж так популярні контактні лінзи. До того ж окуляри, які видаються в кіно, можуть просто не підійти вам за формою.

Існує єдина «безокулярна» 3D-технологія, яку можна більш-менш сприймати всерйоз - це лентикулярна, але вона «заточена» не стільки під кінотеатри, скільки на перегляди в невеликих приміщеннях. Пам'ятаєте «стереоскопічні» листівки з рифленим пластиковим покриттям? Тут принцип той же: зображення ділиться на вузькі вертикальні смужки, на які накладається лінзовий растр з циліндричних опуклих лінз, завдяки яким ліве око бачить своє зображення, а правий - своє. Подібні системи у «великому кіно» будувалися ще за радянських часів, але їх головним недоліком залишалася фізична неможливість забезпечити стереоефект в будь-якому місці великого кінозалу. Зараз серійно випускаються 3D-монітори для домашнього використання, але вони поки досить дорогі: наприклад, 42-дюймовий Philips 42-3D6W01/01 з 2D-дозволом Full HD коштує близько 11 тисяч доларів і здатний працювати з програмним пакетом для тривимірного моделювання 3dsMax. Що й говорити, комп'ютерна графіка на такому моніторі виглядає дійсно вражаюче, а ось фільмів у відповідному форматі просто немає. Те, що видають спеціальні плеєри на зразок 3DS Media Player, звичайно, ніяке не 3D, та й реальне розширення вони знижують удвічі.

Що ж виходить? Все тьмяно, мутно, громіздко й дорого. Практично всі технології малопридатні для домашнього застосування, за винятком лентикулярної, для якої немає фільмів. До речі, кіно в 3D, яке можна без труднощів знайти на торрентах, це жахливий анагліф, який зможуть додивитися до кінця тільки справжні мазохісти.

А що ж пропонують нам найбільші вендори в якості домашнього 3D? Затворну технологію з дорогими (100-300 доларів) і найважчими, до речі, окулярами. Такий вибір пояснюється просто: для сучасного телевізора не проблема частота кадрів, скажімо, в 100-120 Гц, а цього цілком достатньо для формування 3D-картинки через затворні окуляри. Розрекламований «3D-телевізор» на ділі являє собою цілком звичайну РК-панель або плазму з низьким часом відгуку, що розпізнає сигнал для формування стереокартинки і оснащену модулем синхронізації з затворними окулярами. NVIDIA продає за 200 доларів комплект із затворними окулярами, що працює з будь-якими комп'ютерами, в яких є сучасна відеокарта цієї фірми і будь-якими моніторами з підтримкою 120 Гц.

Ось і весь секрет: технічно недосконала і збиткова з точки зору зручності використання технологія просувається мало не як революційний прорив. Багато любителів «самого-самого» вже награлися: окуляри вкрилися шаром пилу, а на програвачах Blu-ray крутяться самі звичайні диски Full HD, від картинки з яких дійсно можна отримувати задоволення.

Нарешті, існує і ще одна проблема, яку просто ігнорують всі виробники відеотехніки формату 3D - потенційна шкода, яку технологія здатна завдати здоров'ю. Зайдіть в інтернет - деякі відвідувачі 3D-кінотеатрів давно скаржаться на головні болі і порушення орієнтації у просторі після тривимірних кіносеансів. Люди, що постійно носять окуляри з діоптріями, відчувають дискомфорт, якщо знімають свої окуляри, надівши «тривимірні», а з двома окулярами швидко втомлюються.

Головна причина, що викликає всі ці неприємні відчуття, полягає у способі формування стереоефекту. Як ми говорили на самому початку, для кожного ока демонструється своя картинка. Але в житті кожним оком ми бачимо одне й те саме під трошки різними кутами.

Але проблема в тому, що для сприйняття глибини в реальності ми користуємося і цілим рядом інших відчуттів, і не тільки зорових, але і слухових і тактильних! Мозок оцінює обсяг за розпливчастості, взаємному розташуванню об'єктів та лінійної перспективі, текстурі та висвітлення, реверберації приміщення і гучності звуків, за поривів вітру і краплях дощу. У комплексі всі ці подразники і формують в мозку почуття обсягу. Деякі люди взагалі не відчувають 3D, створене на одному лише паралаксі, і вони зовсім не одноокі.

Саме тому 3D-відео, навіть зняте з такою реалістичністю, як той же Аватар, спочатку сприймається як ненатуральне, якесь не таке, «картонне» або «пластилінове». Після декількох хвилин перегляду мозок пристосовується - а це він уміє чудово, адже навіть у звичайному кіно ви не сприймаєте те, що відбувається як плоска двовимірна картинка, а «домислюйте» обсяг. Після 3D-кіно мозок знову намагається пристосуватися до звичної реальності. Пробували сідати за кермо відразу після такого фільму? Отож-бо й воно! Не беруся сказати, наскільки це шкідливо для зору і для стану мозку, але відчуття дуже неприємні.

Саме час дати слово фахівцям - лікарям та науковцям. Нехай, нарешті, вони оцінять потенційну шкоду, що таке витончене знущання над зором і мисленням може завдати здоров'ю. Хочеться сподіватися, що такі дослідження з'являться ще до того, як 3D-відео проникне в кожну оселю.

Фотограф і відеооператор на весілля:

• відеозйомка і фотозйомка весіль, Lovestory, кліпів, свят в дитячому садку, вечірки, день народження Київ
• архітектура, інтер'єри, fashion, фотосесії
• предметна фотозйомка, зйомка реклами
• професійна фото відеозйомка корпоратива у м. Рівне, Луцьк, Львів
• фото відео зйомка на випускний.