Відеооператор на весілля. Кого вибрати?

    Занурившись в світ під назвою весільне фото та відео, молодята дуже часто губляться. На них навалюється величезна кількість нової інформації, з якою люди не зустрічалися раніше, виявляється маса підводних каменів, не помітних на перший погляд. У цій статті я спробую розповісти хто такий відеооператор на весілля, розповісти специфіку його роботи, а так само на що слід дивитися при виборі відеооператора на весілля.

Роботу відеооператора, так само як і послуги фотографа дуже зручно вибирати через інтернет, оскільки не відходячи від монітора, можна переглянути велику кількість робіт різних авторів. З цим якихось особливих проблем немає. Але разом з цим для багатьох постає інша проблема - від великої кількості різнопланових (як за стилем, так і по самому формату подачі матеріалу) робіт йде обертом голова і найскладніше - це саме якось систематизувати. Саме про систематизації весільного відео і піде мова нижче.

Найчастіше весільне відео на сайтах представлено у вигляді весільних кліпів. При виборі відеооператора такий формат дуже зручний для перегляду, оскільки він не забирає у глядача дуже багато часу і увагу, але він у той же час досить насичений і яскравий. Саме ці фактори і роблять його найпопулярнішим форматом серед демонстраційних матеріалів, викладених через інтернет. При перегляді врахуйте тільки одне але - весільний кліп і весільний фільм знімається і монтується зовсім по різному. А весільне відео у вигляді репортажу весільного дня взагалі має принципово різний підхід. Думаю, багато хто зі мною погодяться, що кліп – це здорово, але не завадило б мати і більш повну версію весільного відео. Насправді жодний з цих форматів не має переваги над іншими - всі вони мають повне право на існування.

Отже, перше, з чого Вам слід почати вибір відеооператора на весілля - це визначитися в своїх бажаннях. Що Ви хочете. Давайте пройдемося по цих форматах докладніше…

   
Кліповий монтаж. На виході виходить короткий кліп - зазвичай 3-5 хв. Оптимальніше всього вважається 3,5 хв. (Приблизно), оскільки цей час, на думку вчених, на яку людина здатна концентрувати максимальну кількість уваги. Дуже багато хто вважає, що весільний кліп можна змонтувати з чого завгодно. Насправді значно краще, коли весільний відеооператор ставить собі це завдання ще до зйомки. У цьому випадку він буде змінювати зйомку таким чином, щоб з відзнятого можна було б змонтувати гарний кліп. Складніше монтувати з репортажної зйомки без подальшого монтажу, оскільки там дещо інші принципи зйомки. Але я не кажу що це неможливо, просто стиль кліпу буде «кліпко» - як його називають на жаргоні відеооператорів. По суті це просто набір красивих картинок, що рухаються, слабко пов'язаних між собою смисловими зв'язками. З появою на ринку весільного відео DSLR відеозйомки цей тип подачі матеріалу став ще більш популярним, оскільки нові можливості DSLR камер розширили можливості відеооператора. А переваги класичних відеокамер для даного типу зйомки мізерно малі. Цей тип формату зйомки цікаво дивитися не тільки самим молодятам, а й друзям, знайомим, а так само стороннім людям.

Короткий весільний фільм. Тривалість весільного фільму 15-20 хв. Цей формат прийшов до нас із США, дещо трансформувавшись під наші умови і потреби наших клієнтів. Цей формат є одним з найулюбленіших багатьох відеооператорів, оскільки в ньому є можливість вибирати тільки всі найкращі моменти весільного дня. Повний простір для польоту творчості як при зйомці, так і при монтажі. За стилем це може бути як чисто репортажна зйомка, так і постановочне весільне відео. З приходом DSLR відео цей формат став набирати популярності, оскільки він вигідно відрізняється мальовничістю перед іншими форматами, лише трохи поступаючись коротким весільним кліпами. Від коротких весільних кліпів цей формат відрізняється значно більшою кількістю смислових зв'язків між окремими кадрами, і більшою докладністю подій весільного дня. У такому форматі міститься повна хронологія весільного дня, але у вигляді вирізки кращих моментів. За інформативністю цей формат практично не поступається більш довгому весільному фільму, оскільки специфіка зберігання інформації людиною ідентична правилам монтажу (це у випадку якщо монтаж виконаний з дотриманням законів монтажу). Бачачи перед собою короткі уривки, але з дотриманням певної манери подачі матеріалу, людський мозок викликає з пам'яті відсутні деталі даної події. Точно такі ж процеси відбуваються і при перегляді весільних фотографій. Спочатку в американському варіанті цей формат мав тривалість близько півгодини, але оскільки їх формат весілля в корені відрізняється від нашого, і складається з 2-х знімальних днів (перший день - постановочна зйомка на репетиції весілля, а другий день - чистий репортаж весільного дня без втручання в процес з боку оператора). Саме через ці відмінності не зовсім коректно порівнювати закордонне та вітчизняне весільне фото та відео. Це два абсолютно різних за змістом заходи, які мають загальну назву. Даний формат весілля цікавий для перегляду молодятам, їх друзям, знайомим, іноді стороннім людям у повному обсязі.

Весільний фільм тривалістю 40-60 хв. Це певний компроміс між коротким весільним фільмом і довшою версією, до якої звикли багато наших користувачів. Цей варіант монтажу весільного фільму можна назвати фільмом, оскільки при такому форматі можливий якісний і правильний монтаж. Від короткої версії монтажу він відрізняється більшою тривалістю окремих кадрів, вставками деяких тостів у повному обсязі, вставками окремих моментів весілля в більш розширеному обсязі. Такий формат весільного фільму менш динамічний і барвистий в порівнянні з короткою версією монтажу, але для перегляду самими молодятами цілком придатний, оскільки на себе коханих люди можуть дивитися довше, ніж на чужих людей. У цьому форматі складно сказати яка техніка має перевагу, оскільки тут вже має значення не тільки барвистість картинки, а й оперативність відеооператора. У даному випадку все буде залежати від його вмінь знімати і монтувати. Цей формат весілля цікавий для перегляду молодятам. Друзі можуть переглянути, але навряд чи будуть захоплено дивитись, не відриваючись від екрану. Стороннім людям цей формат зйомки малоцікавий.

Формат весільного фільму 90 хв. Це на сьогоднішній день, мабуть, найпоширеніший варіант весільного фільму. Так би мовити, найбільш народний варіант. Популярності цей формат набув завдяки тому, що людина краще усвідомлює, за що заплачено, отримуючи більш довгий за часом продукт - більше, значить краще. Те, що кількість кадрів (у відео кадр - це фрагмент від кнопки запис до кнопки стоп, який пішов у монтаж) у такому фільмі може не бути більше, ніж у короткому 20-ти хвилинному фільмі, людей бентежить менше. Насправді роботи з монтажу такого фільму менше ніж над більш короткими фільмами - звідси і різниця в ціні на користь коротких фільмів. Монтаж зводиться до видалення нецікавих моментів і якихось технічних затримок. У такому фільмі нерідко ранок нареченої і весільна прогулянка змонтовані динамічно, а весільний банкет змонтований у щільному обсязі. У цьому випадку різниця між якістю частин одного фільму буде разюча. Цей формат фільму часто цікавий для перегляду молодятам один раз. Після цього фільм часто ставиться на полицю і про нього забувають до кращих часів. Друзям він умовно цікавий навіть при першому перегляді. Дивляться його найчастіше шматками. Мало хто з друзів знайде в собі сили переглянути такий фільм повністю. Для сторонніх людей такий фільм нецікавий.

Весільний фільм тривалістю три години (приблизно). Цей формат монтажу весільного відео взагалі складно назвати повноцінним монтажем, оскільки неможливо за один день набрати матеріалу, якого було б достатньо для створення подібного фільму. На зйомку повнометражних фільмів у кіностудій йдуть іноді роки. Знімають при цьому великими командами із залученням величезної кількості техніки і професійних акторів. На створення подібного шедевру у відеооператора на весілля є один. На монтаж йде не більше часу, оскільки роботи в такому випадку не багато. За великим рахунком великої різниці між зйомкою без монтажу і таким монтажем немає. Такий формат найбільш популярний в найнижчій ціновій категорії. Слово монтаж в даному випадку потрібно для того, щоб якось виправдати вартість роботи.

Весільна відеозйомка без монтажу. Здавалося б, найпростіший, але в той же час і найскладніший вид зйомки, оскільки красиво відзняти так, щоб це цікаво було дивитися без всякого монтажу під силу не кожному. Цей вид зйомки стає цікавим не відразу після зйомки, а через багато років. Саме цей фактор є найбільшою перешкодою для розвитку цього формату весільної відеозйомки.

«А як же техніка, якою знімає відеооператор, невже вона не важлива?» - Можете Ви запитати. Техніка важлива, але розібратися в тому, що важливо, а що ні, і в яких ситуаціях - не так просто. Та й знімає, за великим рахунком, не техніка, а людина. Тому можна спокійно діяти за правилом, що якщо результат роботи Вам подобається, значить автор використовує правильну техніку. Довіряйте більше своїм очам і своїм відчуттям від побаченого. Визначайтеся з бажаним форматом зйомки, дивіться і порівнюйте однакові формати (по тривалості зйомки). І все для Вас відразу стане на свої місця. Перегляньте, щонайменше, кілька робіт одного автора. Єдине, на що хотів би звернути Вашу увагу - намагайтеся переглядати сюжети, подібні до тих, що мають бути у Вас. Тобто якщо у Вас темний банкетний зал, то зверніть увагу на моменти, у весільному фільмі, де світла мало. Якщо для Вас найголовніше в весільному фільмі – це барвиста і яскрава весільна прогулянка, то на неї відповідно і дивіться.
Ну і на закінчення хочу додати, що весільний відеооператор – це людина, яка пробуде разом з Вами весь весільний день, починаючи від моменту приготувань нареченої і закінчуючи закінченням офіційної частини бенкету. Саме з цієї причини зверніть увагу, наскільки легко і невимушено Вам спілкуватися з Вашим відеооператором. Прослідкуйте щоб це спілкування не викликало у Вас негативних відчуттів. Тільки в цьому випадку можна домогтися найбільш емоційного відео і найбільш барвистих і яскравих кадрів. Написав я це наостанок, оскільки особиста зустріч з відеооператором на весілля є фінальною стадією його пошуку. Вдалого Вам вибору і веселого  весілля.

Фотограф і відеооператор на весілля:

• відеозйомка і фотозйомка весіль, Lovestory, кліпів, свят в дитячому садку, вечірки, день народження Київ
• архітектура, інтер'єри, fashion, фотосесії
• предметна фотозйомка, зйомка реклами
• професійна фото відеозйомка корпоратива у м. Рівне, Луцьк, Львів
• фото відео зйомка на випускний.